Finanční krytí
Jedním z důležitých bodů, které bys při plánování pobytu v Austrálii neměl/a opomenout, je tzv. finanční krytí, tedy schopnost prokázat, že se o sebe (případně o partnera, který Tě doprovází), dokážeš během Tvého prvního roku pobytu finančně postarat. Pokud plánuješ cestu na kratší dobu než 12 měsíců, bude se finanční krytí odvíjet od délky Tvého víza.
Existuje několik důvodů, proč je nutné finanční krytí dokazovat. Primárně jde o to, abys ubezpečil australský imigrační úřad o tom, že budeš mít možnost soustředit se na své studium, aniž bys musel bojovat s finanční nouzí v případě náhlé zráty práce, zdravotních komplikací apod. Životní náklady v Austrálii jsou poměrně vysoké, zejména ve městech jako je Sydney a Melbourne. Je nutné mít dostatek finančních prostředků na pokrytí všech nákladů spojených se studiem a životem v Austrálii, aby byl Tvůj pobyt na druhém konci světa co nejpříjemnější.
Je nutné vždy prokazovat finanční krytí?
Každá vízová žádost se posuzuje individuálně, záleží např. na jaký kurz a školu se student hlásí, na jak dlouho cestuje, jak studium v Austrálii podpoří jeho kariérní růst apod. Podle toho se odvíjí to, zda se k žádosti přikládá či nepřikládá důkaz o finančním krytí. Každá země, škola i agentura mají určený stupeň rizikovosti (ten se mění každého půl roku) a podle jejich kombinace se posuzuje rizikovost každé žádosti. ČR je momentálně v nejméně rizikové kategorii, proto není většinou nutné dokládat finanční krytí k žádosti o studentské vízum. Nicméně otázka financí ve vízové žádosti zůstává a žadatel musí počítat s variantou, že si imigrační úředník vyžádá doklad o finančním krytí v průběhu zpracování žádosti. Pokud bys nebyl/a schopen/na na vyžádání ambasády toto krytí doložit, mohlo by to vést k zamítnutí víz.